Ve IŞİD aylar sonra kabul etti: Yerine kim geldi…

Terör örgütü IŞID paylaşılan bir ses kaydıyla liderleri Ebu Hüseyin el-Kureyşi’nin Suriye’nin İdlib kenti yakınlarında öldürüldüğünü doğruladı.

Terör örgütünün açıklamasında, IŞİD sözcüsü Ebu Ömer el-Muhacir’in de aynı operasyonda tutuklandığı belirtildi.

IŞİD sözcüsü, örgütle bağlantılı Telegram kanallarında yayımlanan ses kaydında, Kureyşi’nin İdlib’de Hayat Tahrir El-Şam örgütüyle “doğrudan çatışmalarda öldüğünü” söyledi. IŞİD sözcüsü, “el-Kureyşi, Hayat Tahrir el Şam örgütüyle gerçekleşen silahlı çatışma sırasında öldü. Tanrı onu affetsin, yaraları sebebiyle ölene kadar silahıyla çatıştı” dedi.

YENİ TERÖRİST BAŞI KİM

Sözcü, El Kureyşi’nin tam olarak ne zaman öldürüldüğü hakkında ayrıntı vermedi ve öldürülen liderin yerine Ebu Hafs El Haşimi El Kureyşi’nin geldiğini belirtti.

Sözcü ayrıca, İdlib vilayetinde silahlı muhaliflerin elindeki bölgeleri kontrol eden Hayat Tahrir El-Şam örgütünün IŞİD liderini öldürdükten sonra cesedini Türkiye’ye teslim ettiğini savundu.

HTŞ, IŞİD liderini hedef alan herhangi bir operasyonu üstlenmedi.

ERDOĞAN NİSAN AYINDA AÇIKLAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mayıs ayında yaptığı açıklamada, IŞİD lideri Ebu Hüseyin el-Kureyşi’nin MİT’in 29 Nisan’da Suriye’nin kuzeyinde düzenlediği operasyonda öldürüldüğünü açıklamıştı. Erdoğan, “MİT DAEŞ’in sözde lideri Ebu Hüseyin el Kureyşi kod adlı şahsı uzun süredir takip ediyordu. Bu şahıs, Milli İstihbarat Teşkilatımızın dün Suriye’de gerçekleştirdiği bir operasyonla etkisiz hale getirildi” demişti.

Anadolu Ajansı (AA), o dönem yaptığı bir haberde, MİT’in Suriye’de 4 saatlik operasyonla Kureyşi’yi etkisiz hale getirdiğini, Kureyşi’nin yakalanacağını anlayınca üzerindeki intihar yeleğini patlattığını yazmıştı.

ABD: “GERÇEKTEN ÖLDÜRÜLDÜYSE SEVİNDİRİCİ BİR HABER”

Erdoğan’ın açıklamalarından sonra Washington’dan da konuyla ilgili bir açıklama gelmişti…

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Vedant Patel, operasyonu doğrulayamayacağını ancak El Kureyşi gerçekten öldürüldüyse bunun sevindirici bir haber olacağını söyledi. Patel, “Haberleri gördüm. Şu anda teyit edebileceğim bir şey değil ve bu konuda daha fazla bilgi için Türkiye hükümetinin konuşması daha doğru olur” dedi.

Vedant Patel, “Türk ve Amerikan hükümetleri arasında bu haberle ilgili bir iletişim olmamasının özel bir nedeni var mı?” sorusuna ise “Ben böyle bir şey söylemedim. Söylediğim şey, bunu teyit edebilecek durumda olmadığım. Bölgedeki güvenlik dahil bir dizi konuda onlarla yakın temas halindeyiz ve bunu yapmaya devam edeceğiz” yanıtını vermişti.

LİDERLERİ ETKİSİZLEŞTİRİLİYOR

El-Kureyşi 30 Kasım 2022’de, selefi Ebu Hasan el-Haşimi el-Kureyşi’nin ölümünün ardından örgütün yeni lideri ilan edilmişti.

IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi, 10 Mart 2022’de Suriye’nin İdlib kentinde ABD operasyonunda öldürülmüştü.

Örgütün bir sonraki lideri Ebu el-Hasan el-Haşimi el-Kureyşi de 30 Kasım 2022’de Suriye’nin güneyindeki Deraa vilayetinde öldürülmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx