Von Der Leyen: AB’nin Rusya’ya enerji bağımlılığı 2027 yılında son bulacak

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği liderlerinden 2027 yılına kadar Rus fosil yakıtlarına olan bağımlılıkları ortadan kaldırmak için önlemler önermek için Mayıs ayında siyasi yeşil ışık istiyor.

Twitter’daki bir gönderiye göre, Von der Leyen dün gayri resmi zirvesinde hükümet başkanlarına planını açıkladı. Komisyon, bu haftanın başlarında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Moskova’ya olan bağımlılığı azaltmayı amaçlayan elden geçirilmiş bir enerji stratejisi yayınladı.

Rusya, ithalatın % 40’ından fazlasını oluşturan AB’nin en büyük doğal gaz tedarikçisi. AB ayrıca kömür ve petrol ithalatı ihtiyaçlarının en büyük payı için ülkeye güveniyor.

Komisyonun RePowerEU adlı enerji stratejisi kapsamında, blok, yeni tedarik kaynaklarının kullanılması, yenilenebilir kaynakların artırılması ve enerji tasarruflarının hızlandırılması gibi eylemlerle bu yıl Moskova’dan yapılan gaz ithalatının yaklaşık üçte ikisinin yerini alabilir.

Vizyonun gerçeğe dönüşmesi için, ilk adımda komisyon, planı yürürlüğe koymak için ayrıntılı düzenleme önermek için ulusal hükümetlerden siyasi onay almaya çalışıyor.

AB Rusya’ya yaptırım listesini yeniledi: 160 yeni isim

 

AB’den 160 Rus yetkili ve oligarka yaptırım

 

AB, Rusya’ya ilave yaptırım paketini onayladı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.