Yükselen Çelik ABD’den sonra Almanya pazarına giriyor!

Vasıflı çelik sektörünün lider şirketlerinden olan ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) sıralamasında Türkiye’nin en büyük ilk 750 sanayi kuruluşu arasında yer alan Yükselen Çelik, Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) sonra şimdi de Almanya pazarına giriş yapıyor.

1976 yılından bu yana çelik sektöründe katma değerli ürünler alanında faaliyet gösteren Yükselen Çelik, ihracat faaliyetlerini büyütmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Chicago bölgesinde ‘Rising Steel Inc.’ isimli ve paylarının tamamı kendilerine ait olan bir bağlı ortaklık tesis eden Yükselen Çelik, 2023 senesi itibariyle Almanya’nın Düsseldorf şehrinde, paylarının tamamı şirkete ait ‘Rising Stahl GmbH’ isimli bağlı alt şirket kurulmasına karar verdi.

Satış gelirleri içinde büyüyen ihracat faaliyetini desteklemek adına 2022 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Chicago bölgesinde ‘Rising Steel Inc.’ isimli ve paylarının tamamı kendilerine ait olan bir bağlı ortaklık (alt şirket) tesis eden Yükselen Çelik’in, 2019 yılı ve öncesinde ihracatın toplam satış gelirleri içindeki payı çok azdı. Geçmiş dönemlerde yapılan kapasite artışlarının yanı sıra; İstanbul’da açılan İhracat Ofisi ve ABD’de kurulan iştirakinin katkılarıyla 2022 yılsonu itibariyle ihracatın satış gelirleri içerisindeki payını yaklaşık yüzde 6.5 artıran Yükselen Çelik, 2023 yılının ilk yarısı itibariyle bu oranı yüzde 15’in üzerine taşıdı. 

 

İHRACAT FAALİYETLERİNİN DESTEKLENMESİ VE ARTTIRILMASI AMAÇLANIYOR

Uluslararası pazarlarda bilinirliğini arttırmasının ve faaliyet alanını büyütmesinin yanı sıra; ihracat gelirlerini ve ihracatın toplam satış içindeki payını arttırmayı hedefleyen Yükselen Çelik, Almanya’nın Düsseldorf şehrinde, paylarının tamamı kendilerine ait olan ‘Rising Stahl GmbH’ isimli bağlı ortaklık (alt şirketin) kurulmasına karar verdi. Yükselen Çelik, Rising Stahl GmbH’ isimli şirketle Avrupa pazarında ihracat faaliyetlerinin desteklenmesini ve arttırılmasını amaçlıyor.

Rising Stahl GmbH’ın bir an önce kurulması için gerekli yasal prosedürlerin başlaması adına Düsseldorf’ta ilgili iştirakin merkezinin yer alması amacıyla bir ofis açılması adına işlemleri başlatan Yükselen Çelik; öncelikle Avrupa satış (ihracat) ofisi olarak faaliyetine başlayacak iştirakin, zamanla kiralık depo/depolama alanlarına sahip olmasına ve ürün stoklayabilmesine; gerekli görülmesi halinde ileride bir çelik servis merkezi veya metal işleme tesisi kurulmasına; Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya Bölgesi başta olmak üzere, Almanya ve diğer Avrupa Birliği Ülkeleri’ne millileşmiş şekilde şirketin ürünlerinin satışının yapılmasına ve bu kapsamda döviz cinsinden gelir ve beraberinde toplam satış hasılatın artması için gerekli girişimlerin yapılması çalışmalarına devam ediyor.

Rising Stahl GmbH’in 2023 yılsonuna kadar kuruluş işlemlerini tamamlaması ve 2024 yılının en geç birinci yarısında faaliyetine başlaması planlanıyor. 2024 yılının ikinci yarısı itibariyle Yükselen Çelik’in ihracat ve transit ticaret faaliyetlerine pozitif yönde etki etmesi bekleniyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx