Yunanistan’da Altın Şafak vekilinin kurduğu partinin seçime girmesi yasaklandı

Yunanistan Yüksek Mahkemesi, neo-Nazi Altın Şafak Partisi’nin eski milletvekili İlias Kasidiaris’in kurduğu Yunanlar Milliyetçi Partisinin 21 Mayıs’ta düzenlenecek genel seçimlere katılamayacağına karar verdi.

AA’nın Yunanistan Devlet Ajansı AMNA’dan aktardığına göre Kasidiaris’in avukatı Vaso Pantazi, Yüksek Mahkeme’nin kararının ardından Kasidiaris’in herhangi bir siyasi oluşumu desteklemeyeceğini belirtti.

Öte yandan Yüksek Mahkeme, Yunanlar Milliyetçi Partisinin liderliğini nisan ayında kısa bir süre yürüten, daha sonra aynı ay içerisinde, kendisinin 2022’de kurmuş olduğu ve bir süredir atıl olan EAN Partisiyle seçime girme kararı alan Anastasios Kanellopulos’a izin verdi.

SUÇ ÖRGÜTÜ OLARAK KABUL EDİLMİŞTİ

Kasidiaris’in bir dönem milletvekili olduğu neo-Nazi Altın Şafak Partisi, Ekim 2020’de mahkeme tarafından “suç örgütü” kabul edilmiş; Kasidiaris de suç örgütü kurmak ve suç örgütü üyeliğinden hüküm giymişti.

Yüksek Mahkeme, 21 Mayıs genel seçimlerine katılmak üzere yapılan 50 başvurunun 36’sını kabul etti. Buna göre seçimlere 27 siyasi parti, 8 ittifak ve 1 bağımsız aday katılabilecek. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir