Zelenskiy: Ternopil’deki füze saldırısı bir terör aksiyonu

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, günlük ulusa sesleniş konuşmasında Ternopil’de Rus birliklerince yapılan füze saldırısının taktiksel ya da stratejik bir manası olmadığını, bunun bir terör aksiyonu olduğunu belirtti.

Saldırıya ait açıklamalarda bulunan Zelenskiy, Ternopil’deki füze saldırısı sonucu 10 kişinin hala hastanede tedavi altında. Öbür Rus akınları üzere bu atağın da taktiksel ya da stratejik bir manası yok. Bu bir terör, yalnızca terör dedi. Ukrayna’nın çağdaş füze savunma sistemlerine muhtaçlığı olduğunu yineleyen Zelenskiy, Bu cins sistemlerin temini bu yıl, geçen yıl ve hatta daha evvel de mümkündü. Onları aldık mı? Hayır. Onlara muhtaçlığımız var mı? Evet dedi.

SEVERODONETSK’TE HER KARIŞ İÇİN GAYRET SÜRÜYOR

Rusya’nın taktiksel emellerinin değişmediğini belirten Zelenskiy, “Çok şiddetli çatışmaların yaşandığı Severodonetsk’te baskı yapıyorlar. Sözün tam manasıyla her karış için. Ayrıyeten Lysychansk, Bakhmut, Slovyansk ve benzerleri tarafında baskı yapıyorlar. Rus ordusu, Donbass’a yedek kuvvetler yerleştirmeye çalışıyor. Görünen o ki, makûs eğitilmiş askerleri savaşa atmaya çalışacaklar” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.