‘Bullish Cross’un Ortasında Altın Fiyatı Tahminleri Geldi!

Altın fiyatı Pazartesi günü, Orta Doğu’da tırmanan çatışmalardan kaynaklanan güvenli liman talebine rağmen 2.000 dolar seviyesinin altına kaydı. Bununla birlikte, 1.990 dolardan destek bularak yeninden 2.000 dolar eşiğine geldi. Yatırımcılar ABD Merkez Bankası’nın bu hafta yapacağı politika toplantısı öncesinde temkinli bir bekleyiş içindeydi. Analistlere göre altın potansiyel bir ‘Bullish Cross’un ortasında daha fazla kazanç elde etmeyi hedefliyor.

Gerilim altın fiyatı için bir zemin oluşturacaktır”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, altın geçen hafta güçlü bir hamleyle 2.000 dolarlık psikolojik eşiği aştı. Haftaya düşüşle başlasa da sarı metal jeopolitik gelişmelerden destek bulmaya devam ediyor. Bununla birlikte piyasa oyuncuları, şimdi Fed’in Çarşamba günü açıklayacağı politika kararını bekliyor. Genel beklenti Fed’in faiz oranlarını değiştirmeyeceği yönünde. Ancak, odak noktası Başkan Jerome Powell’ın yorumları olacak City Index kıdemli analisti Matt Simpson, şu değerlendirmeyi paylaşıyor:

Güçlü ekonomik veriler, Orta Doğu çatışmasına ilişkin endişeleri artırmasına rağmen Fed’i şahin tonunu korumaya zorlayacağı anlamına geliyor. Bu da hafta başında 2.000 doların üzerinde oldukça rahat görünen altın fiyatlarının altında bir zemin oluşturacaktır.

Jeopolitik riskler ve yatırımcı duyarlılığı

Altın fiyatı, Orta Doğu’daki jeopolitik gerginliklerin de etkisiyle 2.000 dolar seviyesinin üzerini bir yokladı. Bu arada, yatırımcılar Fed’in yaklaşan politika toplantısını bekleyerek dikkatli davranıyor. Spot altın küçük bir geri çekilme yaşarken, Aralık vadeli Comex altın kontratları yükseldi.

İsrail’in Gazze yakınlarındaki bölgelere düzenlediği hava saldırıları Orta Doğu’daki çatışmaları tırmandırarak yatırımcıları güvenli liman niteliğindeki varlıklara yöneltti. Altın fiyatı Mayıs ortasından bu yana ilk kez 2.000 dolar eşiğini aştı. Bu belirsizlik ortamında piyasa oyuncuları, altının önemli ölçüde etkileyebilecek olan Fed’in bu Çarşamba yapacağı politika açıklamasını yakından izliyor.

Ekonomik veriler ve enflasyon endişeleri

Son ABD ekonomik göstergeleri tüketici harcamalarında artışa işaret ederek aylık enflasyonu sıcak tuttu. Reuters’in bir anketine göre, şu anda Fed’in %2’lik hedefinin üzerinde seyreden enflasyonun yükselmesi gelecek yıl için küresel bir ekonomik risk olmaya devam ediyor. Altın enflasyondan korunma işlevi görürken, faiz oranlarındaki bir artış altının cazibesini azaltması mümkün.

Güçlü ekonomik verilere rağmen Fed, özellikle Orta Doğu’da devam eden gerginlikler nedeniyle muhtemelen şahin tonunu koruyacak. Uzmanlar faiz artırımının kaçınılmaz olduğunu öngörse de zamanlama konusunda gözler Fed’in üzerinde. Faiz artışı borçlanma maliyetlerini etkileyebileceği gibi faiz getiren varlıkların getirilerini de artırabilir.

Altın fiyatı kısa vadeli görünüm: İhtiyatlı yükseliş

Piyasa analisti James Hyerczyk, altının kısa vadeli teknik görünümüne bakıyor. Altın, öncelikle jeopolitik riskler ve enflasyon endişeleri nedeniyle 2.000 dolar civarında bir taban bulmuş görünüyor. Ancak, Fed’in yaklaşan politika toplantısı önemli bir joker görevi görüyor. Merkez bankası faiz artırımına gitmeyi tercih ederse, bu hareketin altının parlaklığını azaltması mümkün. Bununla birlikte, kısa vadede altın için görünüm ihtiyatlı bir şekilde yükseliş eğilimini koruyor.

Altın fiyatı teknik analizi: Daha fazla yükseliş için yer var

Piyasa analisti Dhwani Mehta da altının teknik resminde gördüklerini şu şekilde aktarıyor. “Boğa Bayrağı” oyunda kalmaya devam ediyor. Bu ortamda altın fiyatı şaşırtıcı bir ralliye tanık oldu. Bu hamlesinde Cuma günü 2.000 dolarlık kilit eşiği aşmayı başardı. 14 günlük Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi aşırı alım bölgesinin hemen üzerinde yer alıyor. Bu da ileride daha fazla yükseliş olacağına işaret ediyor. 21 günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA), 50 günlük SMA’yı yukarı yönde delmeye hazırlanıyor. Bu günlük kapanış bazında gerçekleşirse, bir ‘Bullish Cross’ onaylanacaktır. Bu da yeni bir yükseliş için kapı açacaktır.

Altın fiyatı günlük grafik

Böyle bir durumda, Mayıs ortasındaki en yüksek seviye olan 2.020 dolara doğru devam eden yükseliş trendinin bir uzantısı göz ardı edilemez. Bunun öncesinde, birkaç ayın en yüksek seviyesi olan 2.009 doların yeniden testi var. 2.000 dolar seviyesini koruyamaması durumunda altının 1.990 dolar yuvarlak seviyesine doğru bir düzeltme görmesi mümkün. Bunun altında Cuma gününün en düşük seviyesi olan 1.977 dolar devreye girecektir. Bu seviyenin altına inmesi altın satıcılarını 1.963 dolarlık statik desteği test etmeye yöneltecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx