CHP’den Lütfü Savaş kararı: Yeniden değerlendireceğiz

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, CHP’nin yeniden aday gösterdiği Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın depremzedeler tarafından protesto edilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Günaydın, YSK’ye aday listelerinin verileceği 17 Şubat 2024’e kadar adayları revize etme imkanlarının mümkün olduğunu söyledi.

“KONUYU YENİDEN ELE ALIP, DEĞERLENDİRECEĞİZ”

“Bu hafta CHP Parti Meclisi’nin bir toplantısı olacak. Bütün bu protestolardan ortaya çıkan sonuçlar mutlaka değerlendirilecektir” diyen Günaydın, “Teorik olarak tüm adayların 17 Şubat’a kadar yani YSK’ya aday listeleri teslim edilene kadar onları koyan makamın revize etme yetkisi vardır. Deprem bölgesinde böyle bir protesto varsa dolayısıyla bunu değerlendirmek gerekir. Bu değerlendirmeden ne sonuç çıkar PM’nin iradesidir. Hatay’daki meselesi ciddiye alırız ve bunu PM’ye taşırız. Hatay’da aday belirleme süreci ile deprem süreci birbirine geçmiş durumda. Burada çok büyük bir acı, hepimiz bu acıyla kavruluyoruz. Bu insani acıdan yükselen isyanın sesini duymak zorundayız. Bunu duyuyoruz. Elbette hepimiz bu duyarlılık içinde konuyu yeniden ele alıp, değerlendireceğiz.” dedi.

DEPREMZEDEDEN İMAMOĞLU’NA TEPKİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki depremle sarsılan Hatay’ı, felaketin birinci yıldönümünde ziyaret etti.

6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde Hatay’ın Antakya ilçesinde bir araya gelen binlerce vatandaş sessiz yürüyüş düzenledi. Hataylı depremzedeler daha sonra alanda bulunan Lütfü Savaş’ı ve yeniden aday gösteren CHP’nin Genel Başkanı Özgür Özel’i protesto etti.

Bir depremzede İmamoğlu’na “Sen bizim evladımızsın ama o Lütfü Savaş’ı asla istemiyoruz.” diyerek tepki gösterdi.

LÜTFÜ SAVAŞ’TAN AÇIKLAMA

Bugün kentte düzenlenen 6 Şubat anma programında vatandaşların protestolarına maruz kalan Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

Kendisine yönelik tepkilere değinen Savaş, şu ifadeleri kullandı;

“Değerli hemşehrilerim; Bugün on binlerce canımızın matemini tutarken acımızı bilerek ve isteyerek siyasi malzeme haline getirmeye çalışanlara, Hatay’da fırsat vermeyeceğiz. Hiçbir siyasi rant Hatay’dan değerli değildir.

Bizim acılarımız da mutluluklarımız da ortak. Ne yaparlarsa yapsınlar ayrışmayacak ve her zaman dayanışmayla ayakta kalacağız.

Yarın saat 15.00’te Hatay’ın mevcut durumuna ve bundan sonra yapacağımız çalışmalara ilişkin basın toplantısı düzenleyeceğim. Sevgi ve saygılarımla.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx