Çocukların okul başarısını artırmanın 5 yolu

Ebeveynler,okul başarısını artırmaya yönelik olarak çocuklarını nasıl yönlendirecekleriyle ilgili endişeler taşıyor. Eksik ya da yanlış bilgilendirmeler sebebiyle oluşan kafa karışıklığı, pek çok soru işaretini de beraberinde getiriyor. Çocukların yaşamlarında pek çok etkenin öğrenme sürecini ve akademik başarısını etkilediğine dikkat çeken Ay Koleji Program Geliştirme Uzmanı Dr. Fatma Şatıroğlu; eğitim sürecinin daha başarılı geçmesi için önerilerde bulunuyor. 

Ebeveynler, çocuklarına bilgi ve beceri kazandıran ilk öğretmenlerdir. Bu nedenle, onların okul yaşantısında ne kadar aktif ve destekleyici bir rol üstlendikleri, çocukların eğitim hayatındaki başarısını doğrudan etkiliyor. Bunların yanı sıra çocuklarda öğrenmeyi artıracak bazı yaşamsal alışkanlıklara da dikkat etmek büyük bir önem taşıyor. Çocukların bireysel ihtiyaçlarına ve yeteneklerine göre destek sağlanması gerektiğini vurgulayan Ay Koleji Program Geliştirme Uzmanı Dr. Fatma Şatıroğlu; çocukların okul başarını artırmak için dikkat edilmesi gereken noktaları anlatıyor. 

Bedensel sağlığına özen gösterin

Çocuğunuzun düzenli olarak görme, işitme ve diğer rutin kontrollerinin yaptırılması, bol su içmesi, yaşına göre ihtiyacı olan uykuyu uyuması, bol bol hareket edip, açık havada da zaman geçirmesi okul başarısındaki en önemli faktörler arasında yer alıyor. Bununla birlikte sağlıklı beslenmeye de özen göstermek gerekiyor. Okula gitmeden önce şeker, karbonhidrat, fındık kreması gibi besinler enerji veriyor gibi görünse de ilerleyen saatlerde çocuğunuzun kan şekerini düşürerek konsantrasyonunu kaybettirecek ve uykusunu getirecektir. Bunun yerine beslenme düzeninde süt, peynir, yumurta, sebze içeren çeşitlere yer vermek gerekiyor.

Aranızdaki duygusal bağı sağlam tutun

Çocuğunuzla aranızdaki sıcak ve güçlü duygusal bağ, onun öğrenme sürecini doğrudan etkileyecektir. Bu bağ, çocuğun kendini güvende hissetmesine yardımcı olur. Kendini güvende hisseden bir çocuk daha etkili öğrenir. Ebeveyn-çocuk ilişkisindeki güven, çocuğun okulda karşılaştığı zorluklara karşı daha dayanıklı olmasını sağlar. Özsaygının artması, stresin ve kaygının azalması bu süreci destekler. Ayrıca, duygusal olarak desteklenen çocuklar, sınıf içinde ve dışında daha iyi sosyal becerilere sahip olur. Bu nedenle, çocuğunuzla kaliteli zaman geçirin, onu dinleyin ve duygusal olarak destekleyin.

Bir hobi ile uğraşarak stres yönetimi yapmasını sağlayın

Yapılan pek çok araştırma, bireyin farklı aktivitelerle ilgilenmesinin, sadece o aktivite alanında değil, genel yaşantısında da pozitif etkiler yarattığını gösteriyor. Özellikle öğrenciler üzerinde yapılan çalışmalarda, spor, sanat ve müzikle ilgilenen öğrencilerin akademik başarılarının daha yüksek olduğu belirtiliyor.

Spor, sanat ve müzik, bireyin hem fiziksel hem de zihinsel yeteneklerini geliştirir. Bu tür aktiviteler, problem çözme, takım çalışması, odaklanma ve disiplin gibi hayati becerilere katkıda bulunur. Ayrıca endorfin salgılanmasını teşvik ederek bireyin stresini azaltır. Bu, öğrencinin sınavlara veya ödevlere yaklaşımını daha pozitif hale getirebilir.

Teknoloji ile ilişkisine dikkat edin

Araştırmalar, ABD’de çocukların video oyunlarına, internete ve televizyona ev ödevlerinden ve okulla ilgili diğer aktivitelerden daha fazla vakit ayırdığını gösteriyor. Elektronik cihazlardan yayılan mavi ışık uykuyu getiren hormonların salınımını engelliyor. Bu sebepten kaynaklı, çocukların uyku saatine yakın saatlerde cep telefonu, bilgisayar ya da tabletlerle oynamaması gerekiyor. Teknolojiden uzaklaşmak için sadece geceleri değil hafta sonlarını da değerlendirmek gerekiyor. Çocuğunuzu bu açıdan takip ederek interneti ve sosyal medyayı güvenli ve olumlu bir şekilde kullanmasını sağlayın. İnternet kullanımında çocuğunuzu bilgilendirerek internet kullanımının güvenli hale getirilmesine dikkat edin. 

Kendi sorumluluğunu taşıma fırsatı verin

Çocukların kendi sorumluluğunu almasını sağlamak, hem okulda hem de yetişkin hayatlarında onlar için avantaja dönüşecektir. Derslerini sizlerin ve okulun onlara verdiği görev olarak görmek yerine, kendi sorumlulukları olarak görmeye başladıklarında sizlerin hatırlatmalarına ihtiyaçları kalmadan yapacaklardır. Bu bilince sahip olmaları için çocuklarınıza küçük sorumluluklar verin. Örneğin; oyuncakları beraber toplayın, sofra kurarken çocuğunuzdan yardım isteyin, peçeteleri, çatal bıçakları yerleştirmesi isteyin. Ona inandığınızı ve güvendiğinizi hissettirin. Birçok çocuk, ebeveynlerin mükemmeliyetçi tutumları sebebiyle sorumluluk alıp başarısız olmaktan çekinir. Bu sebeple başarısında da başarısızlığında da yanında olacağınızı bilmesi çok önemlidir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx