Japonların Ölümsüzlük İksiri Buymuş!

Hardal tohumu yağı

Hardal yağı her ne kadar Hint mutfağında kullanılsa da Japonların da en sık tükettiği besinlerden biridir. Hardal yağı içerisinde bol miktarda antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve omega-3 yağ asitleri içerir.

Hardal yağının en bilinen faydası, kan dolaşımını iyileştirerek vücut ısısını artırdığıdır. Hardal tohumu bu özelliği ile hem vücudumuzda biriken toksinleri atar hem de metabolizmayı hızlandırarak sindirim sistemi sağlığını destekler.

Özellikle bu soğuk kış günlerinde hardal yağı, solunum yolu rahatsızlıkları için şifa kaynağıdır. Bu özelliği ile öksürük ve astım gibi rahatsızlıklara şifa olur. Hardal yağı aynı zamanda bakteri ve enfeksiyonları arındırır.

Hardal yağının bir diğer faydası da ağrı kesici bir görev üstlendiğidir. Hardal yağı özellikle kas ve eklem ağrıları için birebir kaynaktır.

Hardal yağı aynı zamanda yüksek yağ asitleri içerdiğinden dolayı beyin fonksiyonlarını artırır. Hardal yağı hafızayı güçlendirerek bilişsel işlevi de geliştirir. Hardal yağı ayrıca ciltteki koyu lekeleri azaltarak cilt tonunu eşitler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir