Sıcak Gelişme: Stablecoin Devi, 225 Milyon Tokeni Dondurdu!

Stablecoin ihraççısı Tether, Güneydoğu Asya’daki uluslararası bir insan kaçakçılığı ve kara para aklama operasyonuyla ilişkili 225 milyon USDT’yi dondurdu. OKX ve Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı (DOJ) ile işbirliği içinde gerçekleştirilen dondurma işlemi, Tether tarafından şimdiye kadar gerçekleştirilen en büyük dondurma işlemini temsil ediyor.

Stablecoin devi, 225 milyon dolarlık USDT’yi dondurdu

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, suç örgütleri kripto teknolojisini de işlerini yürütmek için kullanıyor. Bununla birlikte, sektörün önde gelen şirketleri, bu kötü aktörleri engellemek için yetkililerle işbirliği yapıyor. Son olayda, stablecoin devi, yasadışı fonları tespit etmek ve izlemek için Chainalysis’in Blockchain analizinden yararlandı. Bu arada Tether, dondurma işlemi için kripto para borsası OKX ile işbirliği yaptı. Ayrıca, bu eyleme DOJ ve Gizli Servis de dahil olmak üzere kolluk kuvvetleri de iştirak etti. Gelişmeye ilişkin olarak Tether, resmi X hesabından şu paylaşımı yaptı:

Tether, OKX ve ABD Adalet Bakanlığı tarafından yürütülen soruşturmaların ardından Tether, uluslararası suç örgütüyle bağlantılı 225 milyon USDT’yi gönüllü olarak dondurdu.

Hedeflenen operasyon, kurbanları sahte ilişkilere çekmek ve sonunda paralarını çalmak için hileli bir plan olan “domuz kasaplığı” romantizm dolandırıcılığı yapan uluslararası bir sendikayı içeriyordu. Yetkililere göre bu dolandırıcılıklardan kaynaklanan kayıplar her yıl milyarlarca doları buluyor.

Tether ve OKX yetkilileri konuya ilişkin açıklamalar yaptı

Stablecoin devi ve ortakları, Blockchain’deki faaliyetleri analiz ederek işe başladı. Bunun sonucunda, suç grubunun kara para aklama altyapısıyla ilişkili cüzdanları tespit etti. Daha sonra bu bilgileri gönüllü olarak kolluk kuvvetlerine aktardı. Böylece, DOJ’un resmi bir dondurma talebinde bulunmasını sağladı. Tether CEO’su Paolo Ardoino bu konu hakkında şu açıklamayı yaptı:

Küresel kolluk kuvvetleriyle proaktif etkileşim ve şeffaflık taahhüdümüz sayesinde Tether, kripto alanında güvenlik için yeni bir standart belirlemeyi amaçlıyor.

OKX Baş İnovasyon Sorumlusu Jason Lau da benzer şekilde bir açıklama yaptı. Lau, bütünlüğü ve güvenliği teşvik etmek için kripto firmaları ve düzenleyiciler arasındaki işbirliğinin önemini vurguladı. Stablecoin ihraççısı ile işbirliğine dayalı soruşturma, Blockchain işlemlerinin şeffaflığının yasadışı finansın caydırılmasına ve engellenmesine nasıl yardımcı olabileceğini vurguluyor.

Kripto sektörü uyum çabalarını destekliyor

Sonuçta, stablecoin devi ve ortakları, yasadışı fonları dondurarak büyük bir insan kaçakçılığı operasyonunu sekteye uğrattı. Bu olay ayrıca, Blockchain analizinin düzenleyici gözetimi geliştirme potansiyelinin de altını çizmiş oldu. Şirket, küresel yetkililerle işbirliği yaparak kripto sektörü uyum çabalarını desteklemeye kararlı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx