‘Uptober’ın İlk Haftasında Bitcoin İçin İzlenecek 5 Gelişme!

Bitcoin (BTC) yeni bir haftaya, aya ve çeyreğe yankılanan bir yükseliş hareketiyle başladı ve 28.000 dolar sınırını aştı. Ekim ayına yapılan bu güçlü başlangıç, en büyük kripto para biriminin Ağustos ortasından bu yana en iyi haftalık kapanışına işaret ederek piyasa katılımcılarını ileride neler olacağını görmeye hevesli bıraktı. Eylül ayında fiyat dalgalanmalarından payını alan karışık bir performansın ardından, BTC’nin son yükselişi boğaların lehine oldu. ABD makroekonomik verilerinde nispeten sakin bir dönem yaşanmasına ve hükümetin kapanmasının önlenmesine rağmen, Bitcoin’in temelleri henüz spot fiyatındaki artışı yansıtmıyor. Madencilik zorluğunun 2 Ekim’de otomatik olarak yeniden ayarlanacak olması da ek bir belirsizlik katmanı oluşturuyor. İşte yatırımcıların dikkat edeceği beş gelişme…

Bitcoin boğaları geri dönüş yaşıyor

Bitcoin, 1 Ekim’deki haftalık kapanışa kadar genel olarak çok az dalgalanma yaşadı. Ancak, hafta sona ererken ani bir yükselişle BTC’nin fiyatı 28.000 doların biraz üzerine çıktı. Birkaç saat içinde, Bitstamp’ta 28.451 dolarlık yeni yerel zirveler ortaya çıktı ve bu da duyarlılıkta bir değişime işaret etti. Bitcoin’in fiyat hareketi 1 Ekim’in başından bu yana yüzde 5’in üzerinde artarak Ağustos ortasından bu yana en yüksek haftalık kapanışına işaret etti. Fiyatlarda geri çekilme olasılığına rağmen, piyasa analistleri genel eğilim konusunda iyimserliğini koruyor ve Bitcoin konsolidasyonlarının altcoinlerin de aynı yolu izlemesinin önünü açacağını öne sürüyor.

MNTrading CEO’su ve kurucusu Michaël van de Poppe, gün içinde X (eski adıyla Twitter) abonelerine “Bitcoin 28.000 dolara geri döndü” dedi. “Tamamen geri çekilebilir, ancak trend açıkça yukarı doğru. Bitcoin’in her konsolidasyonu, altcoinlerin Bitcoin’in yolunu izlemeye başladığı bir dönem olacak. Bu çeyrek eğlenceli olacak!” Popüler trader Skew de aynı şekilde, borsa emir defteri trendlerini kanıt olarak kullanarak bir düşüş potansiyelini işaret etti. “Mevcut / bekleyen likidite açısından oldukça geniş bir emir defteri var,” diye açıkladı.  İzleme kaynağı Material Indicators’ın kurucu ortağı Keith Alan, Binance emir defterinin bir anlık görüntüsünü yayınladı ve hareketin hemen ardından aşılması gereken ana engel olarak 28.000 doları gösterdi.

Uptober iyimserliği beklenmekte

Bitcoin’in Ekim ayına güçlü bir başlangıç yapması, %0,7’lik bir düşüşün genel olarak yatay bir ayın başlangıcına işaret ettiği bir önceki yılın anlatısıyla çelişiyor. Ancak bu yıl Bitcoin’in performansı, kripto para topluluğu potansiyel kazançlar beklediği için tarihsel “Ekim ayı” trendine daha yakın. Piyasa yorumcuları bu trend konusunda hevesli ve bazıları Bitcoin’in Haziran ayından bu yana ilk kez 30.000 doları aşabileceğini öne sürüyor. Tarihsel olarak Ekim ayı Bitcoin için olumlu geçmiş ve ortalama getiri %22 civarında olmuştur.

Konuyu tartışan popüler piyasa yorumcuları, 4. çeyreğin Bitcoin için çok yılın en düşük seviyesini değil tüm zamanların en yüksek seviyesini gördüğü 2021’in ruhunu kanalize etmekten mutluydu. Popüler trader Jelle daha da ileri giderek Bitcoin’in daha önemli bir trend değişikliğinin ortasında olduğunu öne sürdü. Açıklayıcı bir grafikle birlikte “Bitcoin orta vadeli düşüş trendini kırdı, yeniden test etti ve şimdi bir sonraki yükselişe başlıyor” dedi. “Güçlü haftalık kapanış arkamızda, çoğu grafik bu hafta daha da yükseleceğimizi gösteriyor. Uptober’a hoş geldiniz.” diye ekledi.

Bitcoin ağ temeli ve madencilik rekabeti dikkat çekiyor

Spot piyasalardaki yükseliş hissiyatına rağmen, Bitcoin ağının temellerinde buna karşılık gelen bir artış görülmedi. Yaklaşan otomatik yeniden ayarlamanın, tüm zamanların en yüksek seviyelerinde olmasına rağmen madencilik zorluğunu %0,7 oranında düşürmesi bekleniyor. Madenci rekabeti, ağın sürekli değişen dinamiklerini yansıtan hash rate’teki ani artışlarla birlikte yoğun bir şekilde devam etmektedir. Hash rate ve fiyat arasındaki ilişki uzmanlar arasında tartışma konusu olmaya devam ederken, bazıları hash rate’in fiyatı takip ettiğini savunurken, diğerleri bunun tam tersini iddia ediyor.

FED konuşmacıları ve doların hareketi kritik

Amerika Birleşik Devletleri makroekonomik verileri, kanun yapıcıların hükümetin kapanmasını başarılı bir şekilde önlemesinin ardından Ekim ayına daha sakin bir şekilde başlıyor. Şimdi odak noktası, faiz oranı politikasını belirleyecek olan 1 Kasım’daki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesinde FED yetkililerinin yorumlarına kayıyor. CME Group’un FedWatch aracından alınan son veriler, FOMC’nin ne karar vereceği konusunda karışık duygular olduğunu gösteriyor. Piyasa şu anda faizlerin mevcut seviyelerinde kalma ihtimalini %62 olarak değerlendiriyor.

Piyasa gözlemcileri, Bitcoin’in fiyat hareketi üzerindeki potansiyel etkilerini göz önünde bulundurarak ABD doları likidite eğilimlerini yakından izliyor. Küresel likidite ile riskli varlıklar arasındaki ilişki, özellikle de COVID-19 salgınının ardından, mercek altında. Uzmanlar, Bitcoin için en az dirençli yolun önümüzdeki yıllarda yataydan yükseğe doğru olduğunu, ancak bazı kısa vadeli dalgalanmaların hala kartlarda olabileceğini öne sürüyor. İlişkili bu makro fenomeni inceleyen finansal yorumcu Tedtalksmacro, ABD likidite eğilimlerine ve bunların ileriye dönük BTC fiyat hareketi üzerindeki etkisine işaret etti.

Küresel likidite ve riskli varlık performansı arasındaki ilişki, özellikle COVID-19 salgınının patlak vermesinden bu yana meydana gelen dalgalanmalar göz önüne alındığında, iyi bir şekilde belgelenmiştir. Geçen haftanın sonlarında Tedtalksmacro, net ABD doları likiditesi ile BTC/USD arasında bir ayrışma olduğunu gösterdi. Ekteki analizde, deltanın “doğrudan likidite” üzerinden ölçülmesinin daha iyi fikir verdiğini savundu. Bitcoin’in görünümüne ilişkin olarak ise övgü dolu ifadeler kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx